Skip to content

تلخی بی پایان

by ترانه علیدوستی on October 25th, 2010

یادم نمی رود که یک بعد از ظهر داغ و خاکی و چرک، کنار ریل فراموش شده ی قطاری که جیغ هایش شبیه ترس هایمان بود نشسته بودیم، دل دل می زدیم که قصه ای داریم و فیلمی داریم و در این فیلم آدم هایی داریم که میانشان گیر افتاده ایم و نمی دانیم طرف کدام را بگیریم.
قصه ی ما درباره ی گناه بود، درباره ی قتل بود، درباره ی عشق بود، درباره ی مجازات بود و احساس… احساس. درباره ی همه ی آن چیزهایی که انگار عیب ترین عیب ها بود اما بخشیدنی می شد وقتی که فهمیدنی می شد و وقتی می شد فکر کرد و شاید، شاید، حق داد.
یادم نمی رود جمله اش را که “خوب نگاه کنی می بینی که چند بار در این فیلمنامه کلمه ی «حق» شنیده می شود. بارها شنیده می شود. از زبان خیلی ها، هر کسی به قد خودش، در حد خودش، به زبان ناقص یا کامل خودش… هر کس به شکلی این واژه را می گوید. پیش از این که آن ها مهم باشند، واژه ی «حق» است که باید شنیده شود. ده بار. صد بار. آن قدر که یاد همه بماند.”
این یکی از نخستین چیزهایی بود که از اصغر فرهادی آموختم. که حق را باید آن قدر گفت که یاد همه بماند.
نگفتن حق سخت است. درد دارد. به دل آدم می ماند.
حرف حق… قضاوت این که حرفی حق هست یا نه شاید کار هر کسی نباشد.
اما این که انسان ها حق دارند حرف بزنند را، به قول خودش، یک بچه ی پنج ساله هم می فهمد.
این چند خط هنوز هم شاید تکاندن غبار از این صفحه به حساب نیاید. چرا که غبار این اطراف بوی گند همین نگفتن ها را می دهد. نگفتن هایی که از ریخت می اندازندت.
این چند خط شاید فقط صدای چهار تا استخوان است که زیر بار این همه حرفی که نتوانستیم بگوییم و نتوانستیم بشنویم خرد می شوند.
این چند خط معنی طرفداری و نرخِ وسطِ معرکه و لشکرکشی نمی دهد. این چند خط افاضاتی در باب تعیین حقوق فیلمساز و هنرمند نیست. این چند خط، حیرت است. وحشت است. ناباوری است نسبت به فاصله ی باور نکردنی میان حقِ «گفتن» و منطقِ «نگفتن» . خشم است به نفع هر آن چیزی که قرار است بشود اسم حق -اسم حرف- رویش گذاشت. همدردی است از طرف هر کسی که ناحق شنیدن را درک کرده، با کسی که به تازگی ناحق شنیده و من، لا اقل من، خبر دارم که روزی پامال کردن حق برایش درد بزرگی بود.

یادم نمی رود روزی را که فیلممان پایان نداشت، از ترس این که تمام شود و توی دل آدمهای خیالی اش حرف نگفته ای مانده باشد هنوز.

نه برای خودم و بقایای بی ارزش یک وبلاگ، و فقط همین یک بار و برای یک دلگرمی کوچک جمعی درب نظرخواهی را باز می گذارم. پیشنهادم هم فقط نوشتن یک اسم است، واقعی باشد یا مستعار فرقی نمی کند. این دعوتی برای هواداری از یک شخص یا یک فیلم نیست، که اصغر فرهادی و سیل بی شمار طرفداران او نیازی به بالا خواهیِ این وبلاگ ندارند.
این دعوت برای آشنایی با آن هایی است که می توانند به نظر دیگریِ روبرویشان گوش دهند و به آن فکر کنند، بی این که الزاماَ با او موافق باشند… هر کس که طرفدار «حرف» است اسمی بنویسد. فقط برای این که چشممان به نام هم بیفتد و دلگرم شویم و باور نکنیم این کابوس عجیب و ناعادلانه، این تلخیِ بی پایان را.

نمی دانم آقای فرهادی، نمی دانم چطور شده که ارزش کار و بارمان، دغدغه های مان، ادعاهایمان، آرزوهایمان، توی این تورمِ خودی و ناخودی ست که از سکه می افتد. نمی دانم.
اما جای خالیِ حرف حق درد می کند، آشنای قدیمی سالهای شهر زیبا. می فهمی که.

پی نوشت: این متن صاحب پانزده مرتبه تکرار واژه ی حق است.

88 Comments
 1. بنا به اونچه منجر به بستن نظرات شد خوشحالم که همین یکبار و فقط همین یکبار رو باز میگذارید. که تکرار اون قضایا حقیقتی است انکارناپذیر…
  لنین بی ربط و با ربط میگه: ارزش یک رای بیشتر از ارزش یک گلوله است. اینجا هر رای و نظری در حقی که بهش بها داده نمیشه میخونم و بیرون اینجا اگه آدمهایی که شعور این مساله رو دارن و درک میکنند برای این فیلم چه شد و چه نشد ببینم خوشحالترم تا اینکه امیدی به بهبودی معلوم الحالان داشته باشم :)))

 2. آرامه permalink

  اما جای خالیِ حرف حق درد می کند

 3. بعضی روزها که زیر باران قدم میزنم با خود فکر میکنم که این باران از کجا آمده است ؟
  آیا این باران همان بارانی است که در گذشته می آمد ؟
  با خود فکر میکنم آیا بین باران های کودکی من واین باران تفاوتی است ؟

  نمیدانم چرا ولی احساس میکنم این باران آن باران نیست .
  همانطور که دیگر خیلی چیز ها همانطوری که در کودکی من بود نیست .

  شاید وقتی من کوچکتر بودم کمتر کسی اصغر فرهادی را میشناخت ، کمتر کسی ترانه علیدوستی را میشناخت ولی حال کمتر کسی است که آنهارا نشناسد .

  به هر حال این زندگی است ………………. و حق است ………………

  حق !
  آیا این حق است که ما به این اندازه کارگردانی که برای ما جایزه بهترین کارگردانی برلین را گرفته است ، کارگردانی که برای ما از جشنواره ترابیکا آمریکا که بازیگرانی همچون مگ رایان و برادلی کوپر بودند جایزه بهترین فیلم داستانی را گرفته است به خاطر بعضی حرفهایش در حاشیه جشن خانه سینما به او بگوییم که بنا به دلیل ……………………. پروانه ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین را لغو میکنیم ؟

  نمیدانم ، من خودم شاید از این سینما ترسیده باشم .
  زمانی فکر میکردم که در سینما حرف اول را پول میزند و حالا میفهمم که جدا از پول بعضی آقایان نیز حرفهایی میزنند که گاهی از پول نیز فراتر میرود .

  و در انتها تنها یک تصمیم میشود گرفت و آن این است که: این است سینما ایران .

 4. فائزه permalink

  در این هوای عفن آوای پرستو به چه کارت آید؟!

 5. نترسید اینبار میخواهم از حق بنویسم .
  این همه آمدند و از حق نوشتند ، این همه از حق دم زدند و این همه آقایان هم از حق گفتند اما به چه حقی و به نمایندگی از کی؟
  اگر در سرزمینی که نامش سرزمین آزاد است نشود از حق گفت نوشت و محو نشد باید کجا اینکار را کرد ؟!
  تعجب دارد نه برای من بلکه برای همه از آقای فرهادی گرفته است تا شما خانم علیدوستی و تمام کسانی که در وبلاگتان کامنت میگزارند .
  من که فقط بخشی کوچک از این تعجب هایم .
  ولی تعجب من از این است که اگر شما رنگ صورتی را دوست دارید و من قرمز نباید کامنت مرا تایید کنید .
  اگر فلان آقا سیاه را دوست دارد و اصغر فرهادی سفید را باید پروانه ساخت فرهادی را حذف کند تا او هم سیاه دوست شود .
  نه اباید اینطور شود چون اگر فرهادی سیاه را دوست داشت نه رقصی در باد بود و نه چهارشنبه سوری بود و نه در باره الی .
  ولی افسوس که دیگر جدایی نادر از سیمینی نخواهد بود چون فرهادی همچنان سفید است .

 6. یه نفر permalink

  خیلی وقت بود دلم یه همچین چیزی می خواست …دلم برای حقی که داریم و بهمون نمی دن تنگ شده بود . خوشحالم که صدای تو سینه خفه شده مونو شما فریاد می کنید …سینه ام می سوزه . انگار می خواد باز شه تا یه جایی برای این کلمه ی بزرگ باز کنه

  “حق”

  ح

 7. سیب سبز permalink

  اگر دیگران را با زیباترین منشها و صفات بخوانیم چیزی از ارزش ما نمی کاهد بلکه او را دلگرم ساخته ایم آنگونه باشد که ما می گویم .

 8. mobarake :*

 9. همانگونه که جای خالیش درد دارد که درد اساسی هم دارد جای پرش هم درد دارد هزینه دارد بدبختی دارد حذف کردن دارد جسم سخت خوردن توی سر دارد و ….
  باید شانه هایمان را برای گفتنش برای شنیدنش بزرگتر کنیم.

 10. حق………..تنها چیزی که همه دارن اما تقسیم کردنش بین همه خیلی سخته …ترانه علیدوستی…دختری که به معنای واقعی کلام خوب می نویسه و باعث بر انگیختن چیزی در درون من میشه که بهش
  میگن:احساس
  خوشحالم می کنی که به وبلاگی که موجب نوشتنش شدی یه سر کوچولو بزنی…

 11. فرشته ماندگار permalink

  نوشتن حق توست ، در وبلاگ نوشتن هم حق توست .دوباره اينجا بنويس ترانه جان

 12. مهرداد permalink

  حق با توئه. نگفتن حق سخته. نگفتن حق درد داره

 13. بابک permalink

  Support you

 14. فرمانرواياني که يک شبه داراي توان مي شوند ، با تلنگري فرو مي ريزند. (اُرد بزرگ)

 15. سلام خانم علیدوستی.

  وبلاگ قشنگی داری.

  خیلی قشنگ می نویسی.

  خوشحال میشم به منم سری بزنی.

  موفق و شاد باشی.

 16. عاطفه permalink

  حق از دید کی؟ هر کسی از دید خودش محقه!!! و قضاوت شخص ثالث بسته به این که دیدگاهش چی باشه ممکنه بازم برحق نباشه! پیدا کردن بیطرف هم که خیلی سخته، خیلی زیاد! ضمنا خوشحالم که از طریق سرهرمس وبلاگت رو دیدم ترانه عزیز

 17. خونه نو مبارک….مهمون قبول می کنید؟

 18. با همیم

 19. سکوت عجب فریاد رسایی است آنجا که حنجره ای برای فریاد نمی ماند

 20. نازنین permalink

  به خاطر دلگرم شدنون به هم!
  هنوز هم حرف حق خریدار خودشو داره

 21. شکیلا permalink

  سلام ترانه جان،
  چه خوب که تونستم پیدات کنم. این نمیدونم چندمین باره که برات کامنت میخوام بذارم: یا ارسال نمیشد یا امکانش رو میگرفتی و یا فیلتر شده بودی اما این بار موفق شدم و خوشحالم.

 22. علی permalink

  نوشته‌هایتان را زیاد نخوانده‌ام. شما هم نوشته‌های مرا نخوانده‌اید. این به آن در :) ‏ ولی همان‌هایی را که خواندم به دلم نشست. معلوم بود که ادا و اصول نیست و حرف دل است همه‌اش.‏
  موفق باشید.‏

 23. الهام permalink

  فقط آمدم بگم منم هستم…

 24. خانه نو مبارك

 25. دخترجان یک جوری ایمیل خودت را به من برسان
  مایلم برای آخر هفته به یک نمایشگاه دعوت ت کنم

 26. anbe permalink

  manam hastam
  omidvaaram injaa bishtar benvisid

 27. امیر رندانی permalink

  با عرض سلام و احترام من از خواننده های ثابت وبلاگ(اسپات لایت)شما بودم و اکنون خیلی خوشحالم که مجددا می نویسید و ضمنا تبریک هم می گویم
  موفق و پیروز باشید

 28. حق چیه ؟ اسمش اومده تو کتاب

 29. اسم من. حق من. مردمان دوست داشتنی من

 30. Farbud permalink

  چه‌قد این‌جا قشنگه؛

 31. جای خالیِ حرف حق درد می کند

 32. رضا permalink

  سلام خانم علیدوستی من همیشه معتقدم حق با شما و آقای فرهادی بوده است .

 33. یا حق
  خوش‌حال‌ام که کامنت‌ها باز شدند؛ بنظرم کاری که با بستن کامنت‌های بلاگفایتان کرده بودید اشتباه بود. و امیدوارم در این‌جا نه فقط در همین پُست که همیشه امکان نظردهی باشد. شاید کسی خواست چیزی بگوید.
  زیاده جسارت بود.
  شاد باشید

 34. فقط برای اینکه بدانی تنها نیستی

 35. بر هر دهان بسته فریاد بی صداست

 36. سلام خانم علی‌دوستی خانه نو مبارک.خوشحالم که از بلاگفا بیرون زدید :) به امید اینکه اینجا بیشتر بنویسید اگر نبود راهنمایی سرهرمس هنوز از افتتاح اینجا بی خبر بودم

 37. آرزو permalink

  می توانم به نظر دیگریِ روبرویم گوش دهم و به آن فکر کنم، بی این که الزاماَ با او موافق باشم… طرفدار «حرف» نه، در پی «حق» ام؛ در مسیر حق. حق، که تمام شدنی و سکونت پذیر نیست. حق، که هست و یکیست. حق، که یکیست و فزاینده. حق، که می تواند هرکجا و از زبان هر کس و هر چیز مرا خطاب کند یا مخاطب من باشد.

 38. سلام
  من یه لینک تصویری برای این سایت درست کردم و تو قسمت لینک دوستان خودم گذاشتم
  می خواستم ببینم ایرادی که نداره؟
  اگر دوست ندارید حذفش کنم!!!
  ا

 39. اشکان شهروزی permalink

  سلام
  ببخشید که دوباره اینجا کامنت میزارم
  فقط میخواستم ازتون تشکر کنم و بگم چه حیف که پستهایی خاطره انگیز ، مثل زخم و افسانه آه در این وبگاه دیگه دیده نمیشه و چه حیف از اون نظرهای زیبا ( منهای نظرات من ) که در آن فضای خوب و قشنگ از بین رفت

 40. در مورد اين نوششت خيلي برام جالب بود حق را بايد گفت حتي از دهان كودك 5 ساله. اين روزها مشكلم در شناخت حقه اينكه ايا فهم من از موضوع عين حقه يا نه ولي خيلي برام جالب بود راستي ترانه عزيز اگه امكان داره به وبلاگم بيا ممنونم

 41. چیزی نمی شه گفت. برام دردناکه که به جای بازی درخشان شما (ابته این حرف رو معمولن نباید به خود آدم زد) باید بشینم از این حرفا بخونم. موفق باشید

 42. mostafa permalink

  man tarafdar haghamo inbaram hagh ba tost .

 43. a fan permalink

  حالا بچه ها کی حال داره دوباره نظر بده. من که نظر نمیدم بابا…

 44. سلام خانم علیدوستی! راستش من همین جوری به اینجا راهنمایی شدم! داشتم وب خانم پاوه نژاد رو میدیدم که چشمم به لینک شما افتاد!
  تا حدودی اکثرآ مطالب وبتونو خوندم البته نه همشو! وب بسیار زیبایی داری!
  So beautiful!
  اگه افتخار دادید سری هم به کلبه این حقیر بزنید! خوشحال میشم ازتون در کلبه فقیرانه خود پذیرایی کنم!
  با آرزوی توفیق روزافزون برای شما!

 45. سهم من را هم اضافه كن:
  “حق”

 46. سلام دوست با ذوقم. مطلبت را هنوز نخوانده‌ام، اول دلم خواست تبريك بگويم .
  خوشحالم كه جاي جديدي مي‌بينمت. من به وبلاگ سابقت سر مي‌زدم، و خوشحال بودم به خاطر لمس حرف‌ها و احساست . ما هم گاهي مكدر مي‌شويم از حرف‌ها و قضاوت‌ها و تعابير، اما نه به اندازه‌ي شما .(كه ادبيات به قدر سينما مخاطب ندارد)
  زره بپوش و اين‌بار بمان.

  تبسم

 47. برایم خیلی جالب بود حس خوبی بود از این که می بینم دوباره مینویسی بدور از هر گونه مسایل حاشیه ای امیدوارم جواب بدهی و خودت را بازهم به عنوان یکی از دوستان فضای مجازی معرفی کنی…

 48. خانم علیدوستی
  با خیر مقدم به حضورتان 000
  مهم تعداد کامنت نیست ؛ مهم این است که اینجا برای نوشته هاتان پیغام خواهند گذاشت ، نه برای …
  موفق باشید

 49. سلام.
  اینکه مشتری ثابت اسپات لایت باشی و ببینی چندین ماه آپ نمیشه خیلی سخته.اینکه خودتو با پست های قبلش سرگرم کنی خیلی سخته.
  الان که وب جدیدتو دیدم خستگی سختی این یک سال از تنم در اومد.
  خوشحالم که برگشتی
  لبخند یادت نره:).

 50. fateme b permalink

  سلام
  گاهی باید نادیده گرفت یاا فراموش کرد
  خوشحالم که برگشتی

 51. pourya permalink

  i love your idea
  i love your personality

 52. حق گفتن خیلی شهامت می خواهد ترانه جان…خیلیها هستند که اگر روزی 100 بار هم کلمه حق را کنار گوششان زمزمه کنی باز هم نمی شنوند انگار…ا

 53. حمید permalink

  کل وبلاگ قبلی رو به صورت (پی دی اف )دارم به اضافه چند برگ از نظرات اما خیلی حسرت خوردم که کل نظرات رو ندارم شاید میتونست …. وقتی اینو خوندم(….اما تنها چیزی که بعد از اسباب کشی به این خانه ی جدید جای افسوس خوردن دارد، از بین رفتن هزاران حرف و نظری است که دوستان وبلاگ پای نوشته های بلند و کوتاهش به جا گذاشته بودند……) واقعا حسرت خوردم کاش همشو….. همیشه پاینده باشی

 54. خیلی خوشحالم:)

 55. Marzyeh permalink

  benevisid ke mA harfe hagh rA mizanim va haghemAn rA khAhim gereft…

 56. بهار permalink

  تمامی الفاظ جهان را در اختیار داشتیم و آن نگفتیم که به کار آید. چرا که تنها یک سخن، یک سخن در میانه نبود…آزادی!

 57. salam bar taraneye cinemaye iran.dorod bar to.che keifor konande ast khandan khototi az zehne to.actori ke ham naslo ham ava ba mane asheghe pardeye noghreyist.actori ke shayesteye name bazigar ast.anham zamani ke sohbat az hagh ast ke in rozha hokme kimia ra darad va shahr ke digar ziba nist ba in chand khat ghabele nafas keshidano didan mishavad.asghar e farhadi nabegheye cinema ra daryabim.ba ham be tamashaye dobareye shahre zibaye farhadio taraneh benshinim.be yade harfe hagh!

 58. مهسا permalink

  هم سنیم،هم حسیم و هم وطنیم
  نگاه ساده ،عمیق و پر صداقتتو دوست دارم
  مهسا

 59. atefe permalink

  =

 60. atefe permalink

  هنوز نحوانده ام ، اما بسیار بسیار بسیار خوشخالم
  آمده بودم بار دیگر ماهی را بخوانم
  اما گویا خوشبخت تر بوده ام ، بی خبر
  حالا عنوانش تلخی بی پایان است
  هر چه باشد
  از آمدن نویسنده این وبلاگ خوشحالم
  امید که ادامه دار باشد

 61. خونه‌ی نو مبارک . خوشحالم که دوباره اینجا رو برپا کردی . همین نوشته‌های گاه و بیگاه اونقدر دوست‌داشتنی‌اند که حیف بود , دیگه نباشند.

 62. علی permalink

  ترانه شجاع
  ما همه با تو(با هم) هستیم
  این که با یه وبلاگ دیگه برگشتی یعنی مصمم تر از قبل نوشتن ادامه می دی
  و این خیلی خوبه

 63. سلام ترانه عزیز
  نمی دانی چقدر خوشحالم از دوباره احساس کردنت در این دنیای مجازی
  حق

 64. هیچ مذهبی بالاتر از حق و حقیقت نیست

 65. سلام
  خیلی خوشحالم که بسته شدن وبلاگ پایان اسپات لایت نبود.
  خوشحالم که دوباره می تونم منتظر یه نوشته ی جدید باشم.
  به امید اسپات لایتی قوی تر از قبل
  .
  موفق باشی
  .
  .
  .
  عقاب گریان

 66. thani permalink

  :)

 67. پای امضای خود هستیم همانگونه که او پای حرف حق خود ایستاد

 68. جای قبلی که درش تخته شد هم آمدیم اما همانطور که خواسته بودید فقط با یک اسم . اینبار اما ، با اجازه یکی دو خط هم بنویسیم به یادگار ! ، که اگر ننویسیم تووی دلمان خواهد ماند ! بنویسیم که شما را دوست داریم و به شما و هنر شما ، احترام میگذاریم و بنویسیم که چه سخت است کامنتگذار حرفه ای ! به در بسته بخورد . به کامنت دانی ی بسته !

 69. همان است…
  همان تلخي بي پايان

 70. حمید permalink

  تبریک

 71. sob permalink

  khuneye jadid mobarak…

 72. اشکان شهروزی permalink

  اصغر فرهادی

 73. نیوشا permalink

  مبارک باشه. :)

 74. پسرک مزخرف permalink

  *

 75. حرف راجب چه؟ حق؟ خب معلوم است که موافقم.به اسم که باشد همه موافقند مهم عمل به ان است

 76. آندره permalink

  خوشحالم و ممنون از اینکه باز هم آمدید

 77. حالا به غیر از این ها عجیب می نویسی برادر… نوع نوشته رو می گم. خیلی جاها رو باید حذف کنی نه از معنی از شکل… خط بزنی دور بریزی تا کوتاه تر بشه… جملات رو می گم ” قصه ی ما درباره ی گناه بود، درباره ی قتل بود، درباره ی عشق بود، درباره ی مجازات بود و احساس… احساس ” نمی دونم طولانی، شاید (( داستان ما گناه بود، قتل بود، عشق بود ، مجازات بود و احساس… احساس )) و… خواستم اسمم رو دوباره بنویسم.

 78. آرش permalink

  جای خالیِ حرف حق عجیب درد می‌کند

 79. Elmira permalink

  من معمولا اسم نمینویسم. عموما نظر نمیدهم. اما این دعوت فرق داشت.

  المیرا

 80. به روی چشم دخترم، به روی چشم. سرهرمس اما این روزها سفر است، بگذار برگردد سر جای خودش، به ملت خواهد گفت که این جا خودت هستی و لاغیر.

 81. حالا که شما دوباره پس ما هم دوباره
  اما اگر صحیح نمی دانی آن ماجرای کامنت گذاشتن به مثابه امضا تکرار شود با توجه به افول خبری موضوع و لینکهایی که دیگر به آن صفحه نمی رسد این کامنت را تایید نکن
  بمانی :-)
  محسن اکبرزاده
  محمد ثنایی
  محمود ثنایی

 82. این روزها جان و حق دو رکن اساسی کالاهای بی ارزش شده اند..

 83. دورود /

  ممنون که باز هم هستی خانم علیدوستی
  بهتر از خیلی چیزای دیگه است این بودن .. بهتر از خیلی چیزها ..

  وقت خوش ././././././././././././././././.

Comments are closed.